aukstumpumpas – topic pārskats

Aukstumpumpas, dažreiz sauc drudzis blisteros, ir grupas mazo blisteros lūpu un ap muti. Āda ap blisteriem bieži ir sarkanas, pietūkušas, un sāpīgs. Blisteri var uzlauzt, noplūdes skaidru šķidrumu, un tad kraupis nekā pēc dažām dienām. Tās parasti dziedēt vairākās dienām līdz 2 nedēļām.

Aukstumpumpas izraisa herpes simplex vīruss (HSV). Ir divu veidu herpes simplex vīruss: HSV-1 un HSV-2. Abi vīrusa tipi var izraisīt čūlas ap muti (herpes labialis) un uz dzimumorgāniem (dzimumorgānu herpes).

Herpes simplex vīruss parasti iekļūst organismā caur pārtraukuma ādas ap vai iekšā mutē. Tā parasti izplatās, ja persona pieskaras auksti pušums vai pieskaras inficēti šķidrumu, piemēram, no koplietošanas ēšanas piederumus vai bārdas, kissing inficēto personu, vai pieskaroties šīs personas siekalas. Vecākiem, kuri ir auksti pušums bieži izplatās infekciju savam bērnam šādā veidā. Aukstumpumpas var izplatīties uz citām ķermeņa zonām.

Pirmie simptomi aukstumpumpas var ietvert sāpes ap muti un uz lūpām, drudzis, iekaisis kakls, vai pietūkuši dziedzeri kaklā vai citās ķermeņa daļās. Mazi bērni dažreiz drool pirms parādās aukstumpumpas. Pēc parādās tulznas, tās aukstumpumpas parasti uzlauzt, noplūdes skaidru šķidrumu, un tad garoza pāri un pazūd pēc vairākām dienām līdz 2 nedēļām. Dažiem cilvēkiem, aukstumpumpas var būt ļoti sāpīgs.

Daži cilvēki ir vīruss, bet nesaņem aukstumpumpas. Tie nav simptomu.

Jūsu ārsts var pateikt, ja jums ir aukstumpumpas uzdodot Jums jautājumus, lai noskaidrotu, vai jums ir nonākt saskarē ar vīrusu un, izskatot jums. Jūs, iespējams, nebūs nepieciešams testus.

Aukstumpumpas parasti sāk dziedēt paši dažu dienu laikā. Bet, ja tie izraisa sāpes vai padarīt jūtaties neērti, viņi var ārstēt. Ārstēšana var ietvert ādas krēmi, ziedes, vai dažreiz tabletes. Ārstēšanu var atbrīvoties no aukstumpumpas tikai 1 līdz 2 dienas ātrāk, bet tas var arī palīdzēt mazināt sāpīgas čūlas vai citas nepatīkamas simptomi.

Herpes simplex vīruss, kas izraisa aukstumpumpas nevar izārstēt. Pēc tam, kad Jums ir inficēti, vīruss paliek organismā par pārējo savu dzīvi. Ja jums aukstumpumpas bieži, ārstēšana var samazināt skaitu aukstumpumpas jūs saņemsiet, un cik smaga tie ir.